• Numismatic Auction 66

Numismatic Auction 66

Numismatic Auction 66

Lot 61

Roman Republic coins

Lot 62

Roman Republic coins

CALPURNIA - L. Calpurnius Piso Frugi (90 a.C.) Denario. B. 12 Syd. 656 Cr. 340/1 A.V. 145 Ag g 3,94 q.SPL

Lot 63

Roman Republic coins

CALPURNIA - C. Calpurnius Piso L.f. Frugi (67 a.C.) Denario. B. 24 Syd. 840/868 Cr. 408 A.V. 156 Ag g 3,53 SPL

Lot 64

Roman Republic coins

Lot 65

Roman Republic coins

CASSIA - C. Cassius (126 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 502 Cr. 266/1 A.V. 175 Ag g 3,92 • Bella patina SPL

Lot 66

Roman Republic coins

CASSIA - L. Cassius Caecianus (102 a.C.) Denario. B. 4 Syd. 594 Cr. 321/1 A.V. 176 Ag g 3,94 BB

Lot 67

Roman Republic coins

CASSIA - Q. Cassius Longinus (55 a.C.) Denario. B. 7 Syd. 916 Cr. 428/3 A.V. 178 Ag g 3,79 BB÷SPL

Lot 68

Roman Republic coins

CASSIA - L. Cassius Longinus (63 a.C.) Denario. B. 10 Syd. 935 Cr. 413/1 A.V. 181 Ag g 3,93 • Gradevole patina BB+

Lot 69

Roman Republic coins

Lot 70

Roman Republic coins

CLAUDIA - Ti. Claudius Ti.f. Ap.n. Nero (79 a.C.) Denario. B. 5/6 Syd. 770 Cr. 383/1 A.V. 185 Ag g 3,90 SPL

Lot 71

Roman Republic coins

CLAUDIA - P. Clodius M.f. Turrinus (41 a.C.) Denario. B. 15 Syd. 1117 Cr. 494/23 A.V. 187 Ag g 4,11 BB/SPL

Lot 72

Roman Republic coins

COELIA - C. Coilius Caldus (104 a.C.) Denario. B. 3 Syd. 582a Cr. 318/1b A.V. 193 Ag g 3,83 BB+

Lot 73

Roman Republic coins

Lot 74

Roman Republic coins

CORNELIA - L. Cornelius Scipio Asiagenus (106 a.C.) Denario. B. 24 Syd. 576 Cr. 311/1 A.V. 227 Ag g 3,87 q.SPL

Lot 75

Roman Republic coins

CORNELIA - Cn. Cornelius Lentulus (76-75 a.C.) Denario. B. 54 Syd. 752 Cr. 393/1a A.V. 236 Ag g 3,84 q.SPL

Lot 76

Roman Republic coins

CORNELIA - Faustus Cornelius Sulla (56 a.C.) Denario. B. 63 Syd. 884 Cr. 426/3 A.V. 243 Ag g 3,9 BB/q.SPL

Lot 77

Roman Republic coins

CREPUSIA - Pub. Crepusius (82 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 738 Cr. 361/1 A.V. 256 Ag g 3,60 BB/q.SPL

Lot 78

Roman Republic coins

DOMITIA - Cn. Domitius Ahenobarbus (119-118 a.C.) Denario. B. 14 Syd. 514 Cr. 261/1 A.V. 269 Ag g 3,86 BB+

Lot 79

Roman Republic coins

FABIA - Q. Fabius Labeo (124 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 532 Cr. 273/1 A.V. 275 Ag g 3,87 q.SPL

Lot 80

Roman Republic coins

FABIA - Q. Fabius Maximus (127 a.C.) Denario. B. 5 Syd. 478 Cr. 265/1 A.V. 276 Ag g 3,88 BB+

Lot 81

Roman Republic coins

Lot 82

Roman Republic coins

FARSULEIA - L. Farsuleius Mensor (75 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 789a Cr. 392/1a A.V. 283 Ag g 3,82 BB+

Lot 83

Roman Republic coins

FONTEIA - Man. Fonteius C.f. (85 a.C.) Denario. B. 11 Syd. 724b Cr. 353/1d A.V. 292 Ag g 3,89 BB+

Lot 84

Roman Republic coins

FONTEIA - P. Fonteius P.f. Capito (55 a.C.) Denario. B. 17 Syd. 900 Cr. 429/1 A.V. 294 Ag g 3,81 BB/q.SPL

Lot 85

Roman Republic coins

FURIA - M. Furius L.f. Philus (119 a.C.) Denario. B. 18 Syd. 529 Cr. 281/1 A.V. 301 Ag g 3,87 BB+

Lot 86

Roman Republic coins

FURIA - P. Furius Crassipes (84 a.C.) Denario. B. 20 Syd. 735 Cr. 356/1a A.V. 303 Ag g 3,81 • Gradevole patina q.SPL

Lot 87

Roman Republic coins

FURIA - L. Furius Cn. f. Brocchus (63 a.C.) Denario. B. 23 Syd. 902 Cr. 414/1 A.V. 304 Ag g 3,98 • Bella patina SPL

Lot 88

Roman Republic coins

GELLIA - Cn. Gellius (138 a.C.) Denario. B. 1/2 Syd. 434 Cr. 232/1 A.V. 307 Ag g 3,92 BB÷SPL

Lot 89

Roman Republic coins

HOSIDIA - C. Hosidius C.f. Geta (68 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 903 Cr. 407/2 A.V. 310 Ag g 3,90 SPL

Lot 90

Roman Republic coins

JULIA - L. Julius Bursio (85 a.C.) Denario. B. 5 Syd. 728 Cr. 352/1 A.V. 322 Ag g 3,9 SPL