• Numismatic Auction 66

Numismatic Auction 66

Numismatic Auction 66

Lot 91

Roman Republic coins

JUNIA - D. Junius Silanus L.f. (91 a.C.) Denario. B. 15 Syd. 646 Cr. 337/3 A.V. 327 Ag g 4,28 q.SPL

Lot 92

Roman Republic coins

LICINIA - P. Licinius Nerva (113-112 a.C.) Denario. B. 7 Syd. 548 Cr. 292/1 A.V. 342 Ag g 3,84 • Bella patina q.SPL

Lot 93

Roman Republic coins

LICINIA - C. Licinius L.f. Macer (84 a.C.) Denario. B. 16 Syd. 732 Cr. 354/1 A.V. 343 Ag g 4,19 q.SPL

Lot 94

Roman Republic coins

LICINIA - P. Licinius Crassus M.f. (55 a.C.) Denario. B. 18 Syd. 929 Cr. 430/1 A.V. 344 Ag g 3,87 q.SPL

Lot 95

Roman Republic coins

LICINIA - A. Licinius Nerva (47 a.C.) Denario. B. 24 Syd. 954 Cr. 454/1 A.V. 346 Ag g 3,59 Non comune q.SPL

Lot 96

Roman Republic coins

LUCILIA - M. Lucilius Rufus (101 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 599 Cr. 324/1 A.V. 363 Ag g 3,86 BB+

Lot 97

Roman Republic coins

LUCRETIA - L. Lucretius Trio (76 a.C.) Denario. B. 3 Syd. 784 Cr. 390/2 A.V. 366 Ag g 3,95 • Gradevole patina BB+

Lot 98

Roman Republic coins

LUTATIA - Q. Lutatius Cerco (109-108 a.C.) Denario. B. 2 Syd. 559 Cr. 305/1 A.V. 368 Ag g 3,83 BB÷SPL

Lot 99

Roman Republic coins

MAIANIA - C. Maianius (153 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 427 Cr. 203/1a A.V. 371 Ag g 3,88 q.SPL

Lot 100

Roman Republic coins

Lot 101

Roman Republic coins

MAMILIA - C. Mamilius Limetanus (82 a.C.) Denario. B. 6 Syd. 741 Cr. 362/1 A.V. 374 Ag g 3,79 BB+

Lot 102

Roman Republic coins

MANLIA - L. Manlius Torquatus (82 a.C.) Denario. B. 4 Syd. 757 Cr. 367/5 A.V. 377 Ag g 3,9 • Patina di monetiere q.SPL

Lot 103

Roman Republic coins

Lot 104

Roman Republic coins

MARCIA - M. Marcius Mn. f. (134 a.C.) Denario. B. 8 Syd. 500 Cr. 245/1 A.V. 384 Ag g 3,98 SPL÷FDC

Lot 105

Roman Republic coins

MARCIA - Q. Marcius Philippus (129 a.C.) Denario. B. 11 Syd. 477 Cr. 259/1 A.V. 385 Ag g 3,81 BB/q.SPL

Lot 106

Roman Republic coins

MARCIA - L. Marcius Censorinus (82 a.C.) Denario. B. 24 Syd. 737 Cr. 363/1 A.V. 390 Ag g 3,70 BB+

Lot 107

Roman Republic coins

MARCIA - L. Marcius Censorinus (82 a.C.) Denario. B. 25 Syd. 736 Cr. 360/1a A.V. 391 Ag g 3,52 buon BB

Lot 108

Roman Republic coins

MARCIA - L. Marcius Philippus (56 a.C.) Denario. B. 28 Syd. 919 Cr. 425/1 A.V. 394 Ag g 3,98 • Bella patina q.SPL

Lot 109

Roman Republic coins

MARIA - C. Marius C.f. Capito (81 a.C.) Denario. B. 9 Syd. 744b Cr. 378/1c A.V. 398 Ag g 3,85 BB÷SPL

Lot 110

Roman Republic coins

MEMMIA - L. Memmius e C. Memmius L.f. Galeria (87 a.C.) Denario. B. 8 Syd. 712 Cr. 349/1 A.V. 405 Ag g 3,93 BB+

Lot 111

Roman Republic coins

Lot 112

Roman Republic coins

MINUCIA - C. Minucius Augurinus (135 a.C.) Denario. B. 3 Syd. 463 Cr. 242/1 A.V. 414 Ag g 3,86 • Gradevole patina q.SPL

Lot 113

Roman Republic coins

MINUCIA - C. Minucius Augurinus (135 a.C.) Denario. B. 3 Syd. 463 Cr. 242/1 A.V. 414 Ag g 3,97 più di SPL

Lot 114

Roman Republic coins

MINUCIA - Q. Minucius Thermus M.f. (103 a.C.) Denario. B. 19 Syd. 592 Cr. 319/1 A.V. 419 Ag g 3,89 q.SPL

Lot 115

Roman Republic coins

NAEVIA - C. Naevius Balbus (79 a.C.) Denario. B. 6 Syd. 769 Cr. 382/1 A.V. 427 Ag g 3,95 q.FDC

Lot 116

Roman Republic coins

NORBANA - C. Norbanus (83 a.C.) Denario. B. 2 Syd. 739 Cr. 357/1b A.V. 431 Ag g 4,06 q.SPL

Lot 117

Roman Republic coins

PAPIA - L. Papius (79 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 773 Cr. 384/1 A.V. 438 Ag g 4,03 • Gradevole patina q.SPL

Lot 118

Roman Republic coins

PLAETORIA - M. Plaetorius M.f. Cestianus (67 a.C.) Denario. B. 3 Syd. 808 Cr. 409/2 A.V. 456 Ag g 3,90 SPL

Lot 119

Roman Republic coins

PLAETORIA - M. Plaetorius M.f. Cestianus (67 a.C.) Denario. B. 4 Syd. 809 Cr. 409/1 A.V. 457 Ag g 3,89 q.SPL

Lot 120

Roman Republic coins

PLANCIA - Cn. Plancius (55 a.C.) Denario. B. 1 Syd. 933 Cr. 432/1 A.V. 465 Ag g 3,56 • Leggera patina BB+