ROMANIA CARLO I, Re (1881-1914) 20 Lei 1906 Bruxelles Fb. 5 Kr. 37 Varesi 585 Au g 6,42 mm 21 SPL÷FDC
ROMANIA MICHELE I (1940-1947) (20 Lei) 1944 Fb. 21 Kr. M13 Varesi 590 Au g 6,54 mm 21 q.FDC
RUSSIA CATERINA II (1762-1796) Mezzo Rublo o Poltina 1777 San Pietroburgo Fb. 136 Bitkin 116 Au g 0,61 mm 13 BB
RUSSIA CATERINA II (1762-1796) Rublo 1779 San Pietroburgo Fb. 135 Bitkin 115 Au g 1,21 mm 15 BB
RUSSIA NICOLA I (1826-1855) 3 Rubli 1829 San Pietroburgo Fb. 160 Bitkin 74 Pt g 10,28 mm 23 BB
RUSSIA NICOLA I (1826-1855) 5 Rubli 1829 San Pietroburgo Fb. 154 Bitkin 4 Au g 6,59 mm 23 BB+
RUSSIA NICOLA I (1826-1855) 3 Rubli 1836 San Pietroburgo Fb. 160 Bitkin 82 Pt g 10,22 mm 23 BB+
RUSSIA NICOLA I (1826-1855) 5 Rubli 1842 San Pietroburgo Fb. 155 Bitkin 19 Au g 6,62 mm 23 SPL+
RUSSIA NICOLA I (1826-1855) 3 Rubli 1843 San Pietroburgo Fb. 160 Bitkin 89 Pt g 10,23 mm 23 MB/BB
RUSSIA NICOLA I (1826-1855) 5 Rubli 1847 San Pietroburgo Fb. 155 Au g 6,53 mm 23 SPL
RUSSIA ALESSANDRO II (1854-1881) 5 Rubli 1856 San Pietroburgo Fb. 163 Au g 6,52 mm 23 SPL
RUSSIA ALESSANDRO II (1854-1881) 5 Rubli 1877 San Pietroburgo Fb. 163 Bitkin 25 Au g 6,58 mm 23 SPL
RUSSIA ALESSANDRO II (1854-1881) 5 Rubli 1879 San Pietroburgo Fb. 163 Bitkin 28 Au g 6,52 mm 22 SPL
RUSSIA ALESSANDRO II (1854-1881) 5 Rubli 1879 San Pietroburgo Fb. 163 Bitkin 28 Au g 6,51 mm 23 SPL
RUSSIA ALESSANDRO II (1854-1881) 5 Rubli 1880 San Pietroburgo Fb. 163 Bitkin 29 Au g 6,54 mm 23 SPL
RUSSIA ALESSANDRO III (1881-1894) 5 Rubli 1885 San Pietroburgo Fb. 163 Bitkin 7 Au g 6,55 mm 23 q.FDC
RUSSIA ALESSANDRO III (1881-1894) 5 Rubli 1889 San Pietroburgo Fb. 168 Bitkin 33 Au g 6,44 mm 21 SPL
RUSSIA NICOLA II (1894-1917) 15 Rubli 1897 San Pietroburgo Fb. 177 Au g 12,89 mm 24 q.SPL
RUSSIA NICOLA II (1894-1917) 7,5 Rubli 1897 San Pietroburgo Fb. 178 Au g 6,45 mm 21 • Colpetto al bordo SPL
RUSSIA NICOLA II (1894-1917) 10 Rubli 1898 San Pietroburgo Fb. 178 Bitkin 3 Au g 8,59 mm 23 BB/q.SPL
RUSSIA NICOLA II (1894-1917) 5 Rubli 1904 San Pietroburgo Fb. 179 Au g 4,31 mm 18 SPL÷FDC
RUSSIA URSS (1923-1991) 10 Rubli o Chervonetz 1923 Leningrad Fb. 181 Au g 8,59 mm 23 SPL
SERBIA MILAN OBRENOVICH IV (1868-1889) 10 Dinara 1882 V (Vienna) Fb. 5 Kr. 16 Au g 3,22 mm 19 BB+
SERBIA MILAN OBRENOVICH IV (1868-1889) 20 Dinara 1882 V (Vienna) Fb. 4 Kr. 17 Varesi 560 Au g 6,45 mm 21 SPL
SPAGNA CARLO III (1759-1788) 1/2 Escudo 1761 Siviglia Fb. 279 Kr. 51.1 Au g 1,73 mm 15 MB/BB
SPAGNA ISABELLA II (1833-1868) 80 Reales 1842 B (Barcellona) Fb. 324 Kr. 578.1 Au g 6,75 mm 21 BB/SPL
SPAGNA ISABELLA II (1833-1868) 80 Reales 1844 B (Barcellona) Fb. 324 Kr. 578.1 Au g 6,75 mm 21 q.SPL
Asta: Asta Numismatica 80